ozdoby ręcznie robione, bombka, karczoch

OZDOBY RĘCZNIE ROBIONE, CZYLI SPOSÓB NA ORYGINALNY, ŚWIĄTECZNY AKCENT

Własnoręczne tworzenie świątecznych ozdób to tradycja w moim domu. Robię je co roku, po kilka sztuk, i sprawia mi to ogromną przyjemność. Bombki-karczochy oraz cekinowe, ozdobne szyszki, lampiony, obrazki… Co roku mam nowe pomysły na oryginalne ozdoby na święta.

Wyjątkowy, świąteczny nastrój można wprowadzić na wiele sposobów. Smaki, zapachy, muzyka – to wszystko tworzy tę szczególną atmosferę. Do tego pięknie przystrojone wnętrze – ozdobami wykonanymi własnoręcznie, dekoracjami z duszą, wspomnieniami i niepowtarzalnym, niedoskonałym urokiem.

 

Pięknie nie oznacza drogo

Nie musisz przeznaczać dużej ilości pieniędzy na to, by Twój dom był ładnie udekorowany. Wyjątkowy, kolorowy i magiczny nastrój świąteczny możesz wyczarować dzięki własnoręcznie wykonanym dekoracjom i zawsze będą one lepsze od tych ze sklepu. Wiele rzeczy, które możemy wykorzystać do wykonania ozdób, często mamy w domu. Wstążki, guziki, cekiny, tkaniny, koraliki, kolorowy papier, klej, zawieszki od starych bombek… a nawet pocztówki sprzed lat. Z lasu można przynieść szyszki i gałązki. Styropianowe bombki są tanie, a możliwości ich przyozdobienia – nieskończone. Wykonujesz coś samodzielnie, jednocześnie wykorzystując materiały, których prawdopodobnie nie zużyjesz do niczego innego.

 

ozdoby ręcznie robione

 

Nie tylko ekologia

Ręczne wykonywanie świątecznych ozdób to nie tylko mój głos przeciw zalewowi plastikowej tandety, z jaką mam do czynienia odwiedzając sklepy w sezonie przedświątecznym. Czuję niemal fizyczny ból patrząc na te wątpliwej jakości ozdoby, a już zupełnie przytłacza mnie ich liczba. Gdybym miała magiczną różdżkę, sprawiłabym, aby to wszystko zniknęło ze sklepów.

Dekoracje wykonane ręcznie mają dla mnie znaczenie również z powodu możliwości autentycznego udziału w tworzeniu nastroju. Dzięki tej czynności nie idę na łatwiznę, biorąc przedmiot ze sklepowej półki. Zamiast tego jestem tu i teraz koncentrując się na wykonaniu, a także uczę młodsze pokolenie, że samemu można stworzyć coś wyjątkowego.

Nie uważam, żeby kupienie pięknych ozdób ze sklepu było czymś niewłaściwym. Sama mam kilka takich (większość dostałam od mamy) i również cieszą moje oczy. Jednak zdecydowanie stawiam na jakość, a nie na ilość. Uważam, że lepiej mieć mało i  żeby przedmioty te miały jakąś wartość, niż przystrajać dom niezliczoną liczbą plastikowych duperelków.

 

Kiedyś było inaczej…

Kiedy byłam mała, czas wyciągania kartoników z ozdobami i ubierania choinki był czasem wyjątkowym. Bombki były tylko szklane, okrągłe lub sopelki, niektóre jednokolorowe, a inne dodatkowo pięknie przyozdobione. Światełka duże i kolorowe, imitujące świeczki lub śniegowe gwiazdki. Zabawne aniołki i dzwoneczki – proste i jednocześnie urocze. Z papieru robiło się gwiazdki i łańcuchy. Co roku wyciągaliśmy te same kartoniki i te same ozdoby. Choinka była przystrojona skromnie, ale ubieraliśmy ją razem i wieszaliśmy na niej ozdoby, które miały dla nas znaczenie. Nie było w tym żadnego przepychu, ale czasy te już zawsze będę wspominać jako najpiękniejsze i najbardziej magiczne.

 

Przedmioty, które warto tworzyć… i zachować

Własnoręcznie wykonane ozdoby mają swój niezaprzeczalny i niepowtarzalny urok. Zaklęte są w nich wspomnienia miłych chwil podczas tworzenia, często w towarzystwie bliskich.

We wpisie Przedmioty, które mają znaczenie pisałam o ozdobach świątecznych, jako rzeczach, które warto zachować. Jednak nie chodziło o jakiekolwiek ozdoby – chodziło o te, które pochodzą z domu rodzinnego (z czasów mojego dzieciństwa) oraz o te, które robię sama. Stworzenie czegoś samodzielnie po prostu cieszy. A kiedy dodatkowo może stać się ozdobą w domu – cieszy podwójnie.

Tworzenie ozdób świątecznych może być ciekawym sposobem na twórcze spędzenie czasu (samemu lub z dziećmi). A wspólnie wykonane dzieła mogą stać się dla dzieci cenną pamiątką.

 

ozdoby ręcznie robione

 

Prezent od serca

Wiadomo, że najłatwiej jest coś kupić. Można, owszem, kupić gustowną i elegancką ozdobę w sklepie – wybór mamy ogromny. Ale… czy nie lepiej zrobić ją samemu? Wtedy będzie miała tę szczególną wartość. Taka ozdoba, wykonana z największą starannością i dbałością, jest wspaniałym prezentem świątecznym. To piękny i oryginalny podarunek (gdzie piękny nie oznacza jedynie walorów estetycznych). Czy zrobisz bombkę, stroik, świąteczny obrazek, czy pomalujesz szyszki na złoto i posypiesz brokatem… taka dekoracja zawsze będzie wyjątkowa, bo wykonana przez Ciebie. Kiedy włożysz serce jej stworzenie, obdarowana osoba z pewnością to zauważy i doceni. Wiem to z własnego doświadczenia :).

 

Uważasz, że nie masz zdolności manualnych? Nie są wymagane :)

Do wykonania świątecznych dekoracji nie są potrzebne szczególne uzdolnienia. Nie chodzi tu o doskonałość czy perfekcjonizm. Może być niedoskonale i jak najmniej perfekcyjnie, samo tworzenie ma Ci sprawić przyjemność. Oderwanie się od zwykłych, codziennych czynności i zajęcie się tworzeniem ozdób to również świetny sposób na odstresowanie i odpoczynek dla umysłu.

Jeśli masz taką możliwość, wybierz się na warsztaty tworzenia ozdób, nie tylko świątecznych. I nie chodzi tu nawet o samą naukę wykonywania takich ozdób. Sama miałam wielką przyjemność kilka razy uczestniczyć w takich spotkaniach. Przy wybornej kawie i w przemiłym towarzystwie nauczyłam się robić ceramiczne świeczniki oraz aniołki z masy solnej. Takie spotkania są nie tylko odpoczynkiem od rutyny dnia codziennego, ale również okazją do nawiązania ciekawych znajomości.

 

Skąd czerpać inspiracje

Z Internetu, rzecz jasna! Moim niewyczerpanym źródłem inspiracji jest Pinterest. To coś w rodzaju wyszukiwarki pomysłów i jednocześnie wirtualnej tablicy korkowej. Specjalnie dla tematów świątecznych stworzyłam osobną tablicę, na której przypinam wszystko, co mnie inspiruje i zachwyca. Właśnie dzięki Pinterestowi odkryłam bombki-karczochy, bombki cekinowe, a ostatnio znalazłam świetny sposób na zrobienie ozdób ze starych pocztówek. Miałam ich w domu całkiem sporo i cieszę się teraz, że ich nie wyrzuciłam (widocznie podświadomie czułam, że jeszcze się przydadzą). Pinterest jest więc niezawodny i na każdy rok dostarcza mi nowych pomysłów.

 

ozdoby ręcznie robione

Pamiętaj, że kiedy wykonasz coś własnoręcznie, to cieszy. Nawet jeśli nie jest idealne, równe czy doskonałe :).

Robisz świąteczne ozdoby? Masz jakieś własne techniki? Które z ozdób są Twoimi ulubionymi?


Uważasz, że wpis jest wartościowy? Podziel się nim z innymi przy pomocy tych malutkich przycisków poniżej. Niech przyda się komuś jeszcze :)

16 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *