czerwień i złoto, nastrojowe cytaty o jesieni

W CZERWIENI I ZŁOCIE, CZYLI NASTROJOWE CYTATY O JESIENI

W Projekcie Spokój niepodzielnie króluje jesień. Jakżeby inaczej – żaden inny sezon nie kojarzy mi się tak bardzo ze spokojem. To moja ukochana pora roku, przynosząca mi wiele wspaniałych prezentów, na które czekałam od lata. Pisałam o nich w pierwszym wpisie z cyklu o porach roku. A że jesień jest dla mnie tak bardzo wyjątkowa, postanowiłam uczcić jej piękno jeszcze jednym wpisem.

Słowa mają magiczną moc. Pracując ze słowem, codziennie odkrywam tę magię. Są takie słowa, które opisują jesień dokładnie tak, jak ja ją czuję. Ten niepowtarzalny, jesienny klimat ukryty w szeleście barwnych liści, mglistych porankach, zapachu cydru i przypraw, inspirował już wielu pisarzy i poetów.

Czerwień, pomarańcz, złoto…

…światło nastrojowych świeczek, zapach herbaty z cynamonem i rześki wiatr o poranku… Przyroda, która się zmienia – dostojnie, niespiesznie. I piękno zaklęte w słowach – w cytatach, które zebrałam i które są moimi ulubionymi – o jesieni.

 

Jasne lato odeszło, a wspaniała jesień rzucała swoje tęczowe odcienie piękna na wzgórze i dolinę.

    Cornelia L. Tuthill

 

Gdyby rok schowany był w zegarze, jesień byłaby magiczną godziną.

     Victoria Erickson

 

Jesień zawsze była moją ulubioną porą roku. Czas, kiedy wszystko eksploduje swoim ostatnim pięknem, jakby natura oszczędzała cały rok na wielki finał.

    Lauren DeStefano

 

Październik był śliczny na Zielonym Wzgórzu. Brzozy w kotlinie złociły się jak światło słoneczne, a klony poza sadem mieniły się najwspanialszą purpurą. Dzikie wiśnie wzdłuż alei przystroiły się w najcudniejsze ciemnoczerwone i brunatnozielone odcienie, gdy tymczasem świeża, powtórna zieleń pokryła łąki i pola.

    L.M. Montgomery

 

Bądź jak drzewo i pozwól martwym liściom opaść.

     Rumi

 

Spokojne przechodzenie jesieni w zimę wcale nie jest przykrym okresem. Zabezpiecza się wtedy różne rzeczy, gromadzi się i chowa jak największą ilość zapasów. Przyjemnie jest zebrać wszystko, co się ma, tuż przy sobie, możliwie najbliżej, zmagazynować swoje ciepło i myśli i skryć się w głębokiej dziurze, w samiutkim środku, tam gdzie bezpiecznie, gdzie można bronić tego, co ważne, cenne i swoje własne. A potem niech sobie sztormy, ziąb i ciemności przychodzą, kiedy chcą. Niech się tłuką o ściany, szukając po omacku wejścia, i tak go nie znajdą, bo wszystko jest zamknięte, a w środku siedzi ten, kto był przezorny, siedzi i śmieje się, zadowolony z ciepła i samotności.

    Tove Jansson

 

Jesień nosi więcej złota w swoich kieszeniach niż wszystkie pozostałe pory roku.

     Jim Bishop

 

Jesienne kolory są zabawne. Są takie jasne, intensywne i piękne. Jakby natura próbowała wypełnić cię kolorem, nasycić cię, abyś zgromadził zapasy, zanim zima przemieni wszystko w stonowane i  nijakie.

     Siobhan Vivian

 

Jest coś niesamowicie nostalgicznego i znaczącego w dorocznej kaskadzie jesiennych liści.

    Joe L. Wheeler

 

Jesień jest takim czasem w roku, kiedy Matka Natura mówi: “spójrz, jak łatwe, jak zdrowe i jak piękne może być odpuszczanie”.

    Toni Sorenson

 

Oto piękno tej pory roku – zaklęte w obrazach, zapachach i słowach… A Ty masz swój ulubiony cytat o jesieni? :)


Uważasz, że wpis jest wartościowy? Podziel się nim z innymi przy pomocy tych malutkich przycisków poniżej. Niech przyda się komuś jeszcze :)

16 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *