dobra komunikacja

DOBRA KOMUNIKACJA, A CZYTANIE W MYŚLACH

Jaki jest związek pomiędzy dobrą komunikacją a czytaniem w myślach? Otóż jedno wyklucza drugie. Takie jest moje zdanie. Jednak z tego, co obserwuję, czytanie w myślach (oraz domyślanie się) często nieświadomie uważane jest za jeden z głównych elementów porozumiewania się. Czy komunikacja oparta na takich podstawach może być skuteczna? No właśnie.

Na szkoleniu z komunikacji, w którym miałam okazję uczestniczyć, zabrakło mi wyjaśnienia tego fascynującego zjawiska. Może dlatego, że standardowo, czytać w myślach nie umiemy. W jaki więc sposób ma ono pomóc w komunikacji? Ano nie pomoże. Są na to lepsze metody :)

 

Na czym polega dobra komunikacja?

Jest wiele czynników wpływających na skuteczną komunikację, ale nie chcę opisywać tutaj ich wszystkich. To temat szeroki jak rzeka i jeden wpis go nie wyczerpie. Chcę się skupić na tym, co uważam za podstawy dobrej komunikacji. Chcę też mocno podkreślić, że czytanie w myślach do tych podstaw się nie zalicza.

Dobra komunikacja to osiągnięcie porozumienia. Wtedy możemy powiedzieć, że się z kimś dobrze dogadujemy. Nie jest to trudne, jeśli “nadajemy z kimś na jednej fali”. Dogadanie się z kimś, z kim niekoniecznie nam po drodze wymaga jednak więcej wysiłku i umiejętności.

Komunikujemy się na okrągło, wszędzie: z rodziną, bliskimi, znajomymi, współpracownikami, przełożonymi, klientami… Każda sytuacja społeczna wymaga dobrej komunikacji. Im lepiej opanujemy jej zasady, tym łatwiej nam będzie w życiu. Po prostu.

 

Dlaczego nie czytanie w myślach?

– Chciałem Ci powiedzieć, żebyś nie kupowała takiej rzeczy, tylko inną…

– No to dlaczego nie powiedziałeś?

– Myślałem, że się domyślisz…

– Nie potrafię czytać w myślach. Jeśli chcesz, żebym kupiła dla Ciebie konkretną rzecz, powiedz mi to.

Tylko tyle i aż tyle.

Powyższy dialog, to tylko przykład małego nieporozumienia. Tutaj chodziło o drobiazg, ale jest wiele sytuacji, które z błahych mogą zmienić się w poważny konflikt. Bo jedna ze stron oczekuje, że druga się domyśli. Żona czeka, aż mąż domyśli się, że ona uwielbia dostawać kwiaty i jest ciągle rozczarowana, że ich nie dostaje. Mąż oczekuje, że żona przeczyta mu w myślach, dlaczego on ma kiepski dzień. Oboje czują się z tym źle, ale zamiast o tym porozmawiać, czekają, aż on/ona… się domyśli.

Nie oczekuj, nie licz na to, że ktoś przeczyta Ci w myślach czego chcesz, czy potrzebujesz. To może prowadzić do wielu niepotrzebnych nieporozumień. Czasem intuicyjnie wiemy, czego potrzebuje druga strona, ale nie można odnieść tego do każdej sytuacji. I nie musi to być wynik czyjejś złej woli, po prostu nie można opierać wszystkiego na domysłach.

Jeśli chcesz lub potrzebujesz czegoś od drugiej osoby – powiedz jej o tym. Ta bardzo prosta technika ogromnie ułatwia osiągnięcie porozumienia i pozwala uniknąć wielu rozczarowań.

 

Wydaje Ci się, że wiesz o czym myślę?

Czytanie w myślach, odsłona druga. Jak często wydaje Ci się, że wiesz o czym ktoś myśli, albo jak się czuje? Czy łapiesz się czasem na tym, że wyciągasz wnioski na podstawie miny lub gestu? Skrzyżowanie rąk nie zawsze oznacza, że ktoś jest zamknięty w sobie, a poważny wyraz twarzy może być oznaką przygnębienia, a nie niechęci do rozmówcy.

Wyciąganie wniosków na podstawie domysłów, to również droga prowadząca donikąd w sferze porozumienia. Czasem można się naprawdę bardzo, bardzo pomylić. A może nawet częściej niż czasem.

Osobiście mam w zwyczaju pytać. Konkretnie pytać, utwierdzać się w przekonaniu lub wyjaśniać, jeśli czegoś nie rozumiem. Czasem słyszę, że jestem bezpośrednia. A wynika to po prostu z tego, że wolę wiedzieć, niż się domyślać.

 

Podstawy dobrej komunikacji w pigułce

Jest wiele czynników, które składają się na skuteczną komunikację, jednak dla mnie absolutne podstawy to:

  • Umiejętność słuchania

Skoncentruj swoją uwagę na rozmówcy, nie zajmując się w tym czasie niczym innym. Nastaw się na pełny odbiór. Słuchaj nie tylko zmysłem słuchu. Ofiaruj rozmówcy swoją uwagę i zainteresowanie, a jeśli trzeba, wsparcie. Niezależnie od tego z kim rozmawiasz. Czy jest to mąż, przyjaciel, dziecko, mama, czy kolega z pracy – rozmówca zauważy Twoją postawę. Sam się przekonaj, jak wielkie ma to znaczenie.

  • Umiejętność zadawania pytań

Zadawaj pytania. Dużo pytań, jeśli trzeba. To ogromnie ułatwia porozumienie. Upewnij się, czy dobrze zrozumiałeś przekaz, jeśli masz jakieś wątpliwości. Pytaj, jeśli czegoś nie rozumiesz lub otrzymujesz za mało informacji. Za dobrą komunikację odpowiedzialne są obie strony w takim samym stopniu. Informacje powinny być przekazywane w sposób zrozumiały dla odbiorcy, jednak każdy rozumie ten “zrozumiały sposób” po swojemu. Dlatego umiejętność zadawania pytań bardzo się przydaje.

  • Wzajemny szacunek i uprzejmość

Traktowanie z szacunkiem siebie i innych to podstawa dobrych relacji. Nikt tu nie jest lepszy, ani gorszy, mniej lub bardziej ważny. Niezależnie od wieku i zajmowanego stanowiska. Nie trzeba się ze sobą zgadzać, wystarczy szanować. Nie narzucać swojego zdania, nie wymuszać niczego, nie okazywać wyższości czy lekceważenia. Szacunek to wyraz klasy, a uprzejmość – wewnętrznego piękna :)

 

Uważność w komunikacji

Również w komunikacji warto być uważnym. Wiąże się to z powyższą umiejętnością słuchania, a także z umiejętnością dostrzegania własnych zachowań i reakcji. Warto zwracać uwagę na swoje nawykowe reakcje, wykształcić nowy nawyk zatrzymania się i zmiany ich na bardziej świadome. Warto również nauczyć się nie oceniać pochopnie zachowań innych. Tematowi uważności poświęcam na blogu dużo miejsca, gdyż odgrywa w moim życiu ogromną rolę.

Staram się doskonalić własne umiejętności komunikacji. Stawiam na szacunek, kulturę i uprzejmość. Zwykły uśmiech potrafi zmienić dzień mój i drugiej osoby. Staram się również pamiętać o czymś jeszcze, o czymś bardzo ważnym, co daje mi spokój i pewien rodzaj wolności. O tym, że nie muszę zawsze stawiać na swoim i mieć zawsze racji… :)

 

A czym dla Ciebie jest dobra komunikacja? Czy masz jakieś swoje zasady, które ułatwiają Ci dogadywanie się z innymi?


Uważasz, że wpis jest wartościowy? Podziel się nim z innymi przy pomocy tych malutkich przycisków poniżej. Niech przyda się komuś jeszcze :)

10 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *