dobry nastrój

PAMIĘTAJ O TYM, ŻE ZAWSZE ŚWIECI SŁOŃCE

Zima była trudna. Przygnębiały mnie pochmurne, mroźne i krótkie dni. Poranki bez śpiewu ptaków i ciemność za oknem nie nastrajały do energicznego wstawania. Właściwie wstawać nie chciało się zupełnie. Jaśniejsze godziny dnia spędzone w biurze a po wyjściu – wieczór, pomimo godziny szesnastej. A kiedy wreszcie nadszedł weekend, był ponury i okropnie zimny. Patrząc na aurę za oknem, ponuro i zimno robiło się również w sercu.

 

Tęsknota za słońcem

Światło słoneczne jest czymś, czego naturalnie pragniemy. Błękit nieba uspokaja, a promienie słońca wprowadzają w dobry nastrój. Słońce, w połączeniu z ruchem, daje niesamowity zastrzyk pozytywnej energii. Pomaga w redukcji emocjonalnego dołka i wyzwala radość. Dzięki niemu kwitnie świat, a nadzieja częściej gości w naszych sercach. Kochamy słońce, a gdy go nie ma, ogarnia nas przygnębienie. Tęsknimy za zielenią, ciepłem i spacerami w słonecznych promieniach, a tymczasem mamy niekończące się pasmo szarych i zimnych dni…

Niestety wyjazd do ciepłych krajów i urlop pod palmami dla wielu pozostaje w strefie marzeń.  Co więc mogę zrobić, by rozjaśnić sobie te dni, wpuścić słońce do serca i nie poddać się chandrze?

 

Słońce nad chmurami

Spędzając jeden z takich dni samotnie w domu i przyglądając się światu za oknem, poczułam się tak, jakby zima miała się nigdy nie skończyć. Z wyraźną niechęcią przyglądałam się ciężkim chmurom i porywanym przez wiatr płatkom śniegu.

W pewnym momencie przypomniał mi się mój pierwszy lot samolotem. Poranek był zimny, a niebo gęsto zasnute chmurami. Jako że był to mój pierwszy lot, postanowiłam wszystko bardzo uważnie obserwować.

Samolot wznosił się ku niebu, a widok za oknem stawał się coraz bardziej fascynujący. W pewnym momencie przebiliśmy warstwę chmur. To był najbardziej niesamowity moment z całej podróży. Z nieukrywanym zachwytem wpatrywałam się w krajobraz roztaczający się za małym okienkiem. Pode mną gęste, białe chmury, zbite w kulki jak wata, a wokół wszechogarniajacy błękit i słońce!

dobry nastrój

Dostrzec niewidoczne

Teraz często wspominam ten moment, szczególnie gdy za oknem panuje szarość. Świadomość tego, że nad chmurami zawsze króluje słoneczny blask, jest wspaniała. Nie poddaję się już złemu nastrojowi, bo pamiętam o tym, że choć widzę gęste chmury, to słońce cały czas jest tam, ponad nimi.

Pamięć o słońcu i zmiana punktu widzenia sprawiły, że poczułam się lepiej. Spojrzałam na zachmurzony, zimowy świat na zewnątrz  zupełnie inaczej niż dotychczas.

Ponadto zdałam sobie sprawę, że tak naprawdę to nie pogoda jest zła. Chmury, deszcz, śnieg są przecież naturalnym urokami zimy, która przecież potrafi być również piękna.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wraz ze zmianą perspektywy, te zimowe dni dodatkowo sobie umilić :).

 

Małe słońca w Twoim domu

Jeśli nie chcesz się poddać złemu nastrojowi, spraw sobie przyjemność i zadbaj o drobne, słoneczne przypominajki.

To mogą być proste, niewielkie rzeczy. Ważne, żeby w Tobie wywoływały radosne wspomnienia słonecznych dni. Dla mnie są to na przykład: jasnożółty koc, kolekcja nazbieranych latem muszli, zdjęcia z letnich wycieczek czy choćby tapeta z uroczym widokiem na pulpicie komputera.

Mogą to być zasłony w radosnych kolorach lub pięknie kwitnący kwiat na parapecie. Może to być lekki film, którego akcja dzieje się latem. Muzyka, ulubiony zapach, potrawa z ciepłych regionów świata… Wszystko, co rozjaśni Twoje wnętrze ciepłym, słonecznym promieniem.

 

Niezależnie od pogody…

Zima była trudna. Ale w pewnym momencie przestała taką być. Starałam się wychodzić z domu pomimo zimna i mroku. Bardziej zadbać o siebie i nie żałować czasu na robienie rzeczy, które sprawiają mi przyjemność. I pamiętać o słońcu.

Warto pamiętać jeszcze o jednym:

Gdziekolwiek pójdziesz, niezależnie od pogody, zawsze zabierz ze sobą swoje własne słońce.

Anthony J. D’Angelo


A jak Tobie minęła zima? Może masz swoje sposoby na rozjaśnienie pochmurnych dni? A może lubisz tę porę roku i przyjmujesz ją taką, jaka jest? Chętnie poznam Twoją opinię :).

6 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *